Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Input:

Prodej automobilu

13.2.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2018.0102.13 Prodej automobilu

Ing. Eva Krekulová

Informácie platné podľa legislatívy v ČR!

Společnost s r. o., plátce DPH, koupila v roce 2013 osobní automobil od fyzické osoby nepovinné k dani (od občana nepodnikatele). Automobil byl vyroben a uveden do provozu v SRN v roce 2007. Do ČR byl dovezen v roce 2011. Společnost jej nyní chce prodat. Bude tento prodej podléhat DPH nebo lze uplatnit osvobození? Je v tomto případě relevantní, v jakém režimu DPH byl automobil do ČR dovezen? Víme jen, že občan, který jej společnosti prodal, jej koupil od obchodníka s auty, který jej dovezl ze SRN.

Aby mohl být prodej osobního automobilu osvobozen, musel by být osobní automobil podle přechodných ustanovení zák. č. 87/2009 Sb., čl. II, dodán podle § 13 ZDPH, pořízen z jiného členského státu podle § 16 nebo  dovezen podle § 20 s datem uskutečnění zdanitelného plnění do dne předcházejícího dni nabytí účinnosti zákona č. 87/2009 Sb., tedy do 1.4.2009. Vzhledem k tomu, že ve vašem případě došlo k pořízení z Německa až v r. 2011, nemůže se při prodeji uplatnit osvobození od daně bez nároku na odpočet.