Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Input:

Nemovitost v Německu

13.3.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2019.0400.7 Nemovitost v Německu

Ing. Jana Kolářová

Informácie platné podľa legislatívy v ČR!


Česká firma zakoupila nemovitost v Německu (firma sídlí v blízkosti hranic a nemovitosti v této oblasti jsou v Německu levnější), používá ji pro ubytování svých zahraničních dělníků. V souvislosti s provozem nemovitosti vznikají náklady, například oprava připojení topení, různé revize, různé nákupy materiálu na malování, drobné úpravy, rovněž i faktury za poradenské a právní činnosti vztahující se k nemovitosti, většinou od německých plátců DPH.

Můj dotaz zní, jak nakládat s DPH, kterou klient platí v zahraničí. Vztahuje se na tuto situaci přenesení daňové povinnosti? Podle mého názoru nikoli, protože se plnění týká nemovitosti v zahraničí a zboží ani služba nebylo převezeno na území ČR. Takže zaúčtuji klasicky jako náklad firmy v celé částce včetně DPH? Vím, že v nějakých případech je možné zažádat o zaplacenou DPH v zahraničí. Lze to i v tomto případě?

Služby související s nemovitou věcí v SRN mají místo plnění mimo ČR, takže podléhají DPH v Německu. Nelze z nich uplatnit nárok na odpočet daně v přiznání k DPH v ČR ani režim přenosu podle § 92a a násl. ZDPH.

Je možné požádat o vrácení DPH z Německa. Pouhým ubytováváním zaměstnanců nevzniká provozovna na území Německa, takže to by nemělo být překážkou.