dnes je 13.10.2019
Input:

Zaokrouhlování DPH po novele zákona o DPH 2019

7.10.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2019.2000.5 Zaokrouhlování DPH po novele zákona o DPH 2019

Ing. Eva Krekulová

Informácie platné podľa legislatívy v ČR!


Mám dotaz k zaokrouhlení a jeho rozdělení na základ DPH a DPH po novele od 1. 4. 2019 s účinností od 1. 10. 2019. Chápu, že když vyfakturujeme a částku k úhradě zaokrouhlíme na celé koruny, budeme zaokrouhlení dělit na základ DPH a daň. Ale pokud vyfakturujeme a částku celkem nezaokrouhlíme na celé koruny, tudíž nevznikne žádné zaokrouhlení a odběratel na náš bankovní účet uhradí částku zaokrouhlenou na celé koruny, musíme z tohoto zaokrouhlení odvést DPH? A pokud ano, kdo vystaví na zaokrouhlení daňový doklad?

Domnívám se, že pro vykazování uskutečněných zdanitelných plnění je rozhodující částka uvedená na vámi vystaveném daňovém dokladu. Pokud odběratel zaplatí fakticky víc nebo míň, je to otázka placení, a pokud nebudete opravovat v tomto smyslu základ daně a daň podle § 42 ZDPH (tedy nedohodnete se dodatečně na úpravě ceny), není důvod, aby měl tento rozdíl pro vás nějaké daňové dopady.