Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Input:

DPH u krátkodobého nájmu

12.6.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2019.1100.3 DPH u krátkodobého nájmu

Ing. Eva Krekulová

Informácie platné podľa legislatívy v ČR!


Plánujeme pronajmout naše kamionové návěsy společnosti – rezidentovi Ruska, termín pronájmu je do 30 dnů. Bude tento pronájem osvobozen od DPH? Pokud ano, na základě jakého paragrafu? Kamionové návěsy zákazník převezme v ČR a bude skutečně užívat v rámci mezinárodních přeprav ČR – Rusko – ČR.

Pokud se bude jednat o pronájem dopravního prostředku na dobu nepřesahující 30 dní, jde podle § 10d ZDPH o krátkodobý nájem. U krátkodobého nájmu dopravního prostředku je místem plnění místo, kde osoba, které je služba poskytnuta, dopravní prostředek skutečně fyzicky přebírá. Tedy v tuzemsku. Pouze v případě, že by sice dopravní prostředek byl převzat v tuzemsku, ale ke skutečnému užití nebo spotřebě by docházelo ve třetí zemi, považovala by se za místo plnění třetí země. Domnívám se, že ve výše uvedeném případě je dopravní prostředek využíván i v tuzemsku, proto si myslím, že byste měli přiznat daň v tuzemsku.